Jak skanować zdjęcia – przygotowania

stos_zdjecSkanowanie zdjęć w domowych warunkach wymaga co najmniej dwóch rzeczy – podłączonego do komputera skanera i wolnego czasu. Poniższe wskazówki powinny pomóc zrobić to możliwie efektywnie.

Jeśli zabierasz się do samodzielnego skanowania większej ilości zdjęć to musisz się liczyć z czasochłonnością tego zadania.  Średniej wielkości domowe archiwum zawiera około 800-1200 fotografii. Jedno zdjęcie zabierze Ci około 3-5 minut pracy. Jeśli codziennie poświęcisz na to jedną godzinę, to czeka Cię około 3 miesięcy skanowania.

By skanowanie było możliwie produktywne, warto dobrze przygotować się do tej operacji. W tej części dowiesz na co warto zwrócić szczególną uwagę.  No to zaczynamy.

Kalibracja monitora
Ustawienie parametrów ekranu to pierwsza czynność jaką trzeba wykonać przed rozpoczęciem pracy z cyfrowymi zdjęciami. Jeśli producent Twojej karty graficznej, lub monitora nie dostarczył odpowiedniego oprogramowania, to zawsze możesz skorzystać z innego prostego sposobu na skalibrowanie swojego monitora.

Oprogramowanie
Producenci skanerów dołączają zazwyczaj na płycie CD program do skanowania i podstawowej obróbki zdjęć. Aplikacje i odpowiednie sterowniki są niezbędne by zarządzać pracą urządzenia. Przed rozpoczęciem skanowania warto sprawdzić na stronie producenta czy nie udostępnił nowszych wersji swojego oprogramowania.

Jeszcze niedawno do konkretnego skanera przypisany był tylko jeden konkretny program. Dzisiaj nie ma większych przeszkód by używać opcjonalnie oprogramowania niezależnych firm. Dzięki standardowi komunikacji TWAIN,  możemy wykorzystać też bardziej rozbudowane narzędzia graficzne jak Photoshop,  czy Paint Shop Pro Photo.

Organizacja archiwum
Zanim włączymy skaner warto przynajmniej z grubsza posegregować fotograficzne zbiory. Często trudno określić dokładną datę wykonania zdjęcia, szczególnie gdy było to kilkadziesiąt lat temu. Aby zapobiec jednak wielkiemu bałaganowi, warto chociaż pogrupować zdjęcia dekadami –  „lata 60”, „lata 70”, „lata 80” itd.

katalogowanie_zdjec

Przygotowanie skanera
Zachowanie czystości pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu przy późniejszym retuszu zdjęć. Szybę skanera należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń i pyłków. Najlepiej użyć do tego ściereczki do optyki z mikrofibry, lub ściereczki z naturalnej irchy.

Miejsce na dysku
Zeskanowane zdjęcie zajmuje  zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu MB (megabajtów) przestrzeni dyskowej.  Wielkość pliku zależy bezpośrednio od takich czynników jak rozdzielczość skanowania, format zapisu plików, czy od zastosowanych ustawień w oprogramowaniu skanera.  Można przyjąć,  że dla 100 odbitek zeskanowanych w rozdzielczości 600dpi potrzebujemy około 150-200MB wolnego miejsca na dysku.

Przygotowanie odbitek
Czysta szyba skanera nie da zadowalających rezultatów jeśli skanowane odbitki pokryte są kurzem. Warto oczyścić każde zdjęcie z osobna. Można do tego użyć specjalnych ściereczek, a także sprężonego powietrza. Jeśli masz zamiar skanować większą ilość zdjęć to warto również zaopatrzyć się w bawełniane rękawiczki, pozwoli to uniknąć ciągłego zostawiania odcisków palców na odbitkach i szybie skanera.

Nazewnictwo
Odpowiednio nazwane pliki, pozwolą Ci na lepszą orientację w swoich zdigitalizowanych zbiorach. Można przyjąć różne sposoby nazywania zeskanowanych zdjęć, ale ważne by odbywało się to według określonego klucza. Dla przykładu może to być ROK_WYDARZENIE/MIEJSCE_KOLEJNY-NUMER. W efekcie otrzymamy czytelne nazwy plików jak: 1980_Wielkanoc_010.jpg, albo 1966_sopot_023.jpg.

Dlaczego warto dbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu, czystość i porządek? Odpowiedź jest prosta: by 3 miesiące skanowania nie zamieniły się w kolejne 3 miesiące retuszowania zabrudzonych zdjęć i porządkowania bezimiennych setek plików na dysku komputera. Jak mawiał  Napoleon Bonaparte  –  „Czas jest wszystkim”.Komentarzy: 5 do wpisu “Jak skanować zdjęcia – przygotowania”

 1. Marki pisze:

  Pomocne i to bardzo. Dziękuję

 2. Fridka pisze:

  Faktycznie pomocne :)

 3. andrzej pisze:

  Jak ma zaczac skanowac poczatkujacy internauta? bardzo prosze o wskazowki.

 4. andrzej pisze:

  Nie wiem od czego zacza skanowac,aby niepopelnic bledu.

 5. Robert pisze:

  Jak narazie jestem zielony.

Zostaw komentarz


Sybskrypcja RSS wpisów bloga Skano.pl Skano.pl - bezpieczne, proste i tanie skanowanie zdjęć, slajdów i negatywów